Otwarta pozycja walutowa, której fizyczne rozliczenie jest niemożliwe, nie musi stać się problemem.
- Mając na uwadze sygnały dochodzące z rynku dotyczące problemów z płatnościami, jako TMS Kantor Premium postanowiliśmy stworzyć dwa unikatowe rozwiązania do wyboru, które maksymalnie zabezpieczą i uproszczą klientom proces wymiany walut. Pierwszy to zmiana daty rozliczenia (SPOT+) zawartej już transakcji, drugi - rozliczenie jej netto - bez potrzeby dokonywania płatności zawartych rozliczeń – tłumaczy Tomasz Stosio, Dyrektor Departamentu Płatności i Wymiany Walut w TMS Brokers.
Czyli de facto przedsiębiorca zawierający transakcję kupna/sprzedaży, przy braku płatności za FV od swoich klientów, nie musi jej rozliczyć. Może przełożyć ją o kilka dni, rezerwując sobie dobry kurs.
Znając potrzeby przedsiębiorców borykających się z problemami płynnościowymi zdecydowaliśmy się na bardziej biznesowe podejście do problemu. TMS Kantor Premium wychodzi naprzeciw oczekiwaniom klientów i jako jedyny kantor internetowy na rynku oferuje dodatkowe funkcjonalności, które stanowią zabezpieczenie przed ewentualnym brakiem otrzymania płatności w walucie po stronie Klienta, koniecznej do rozliczenia transakcji. Rozliczenie SPOT + to całkowicie bezpłatne rozwiązanie, możliwe jest już po zawarciu transakcji. Stwarzamy zatem możliwości nie tylko wymiany walut po najlepszych dostępnych kursach, ale pośrednio także zabezpieczamy przedsiębiorcom pozycje walutową w oczekiwaniu na środki od klienta – tłumaczy Tomasz Stosio.
Rozliczenie SPOT+
- Wyobraźmy sobie firmę transportową borykającą się z problemem nierzetelnych kontrahentów. Główny przychód tej firmy stanowi waluta EUR, a koszty są w PLN. Klient zawiera transakcję sprzedaży na 10 000 EUR z datą rozliczenia za 2 dni. W dacie rozliczenia okazuje się że przelew od kontrahenta dotrze do niego z opóźnieniem, np. za 2 dni. W przypadku, gdy przedsiębiorca wie, że środki za płatności w walucie finalnie trafią na jego rachunek bankowy, klient otrzymuje w wyniku rozliczenia SPOT + kolejne 2 dni robocze na rozliczenie transakcji z TMS Brokers. Jest to bardzo bezpieczna, płynna i - co najważniejsze - całkowicie bezpłatna funkcjonalność dostępna dla klientów - dodaje.
Rozliczenie Netto
W momencie gdyby klient zawarł transakcję na platformie TMS Kantor Premium, ale nie otrzymał środków od kontrahenta, ma możliwość zawarcia transakcji przeciwstawnej do otwartej pozycji walutowej, czego wynikiem będzie rozliczenie na podstawie wyłącznie powstałej różnicy netto.
Co to oznacza w praktyce?
- Jeżeli klient nie posiada środków koniecznych do realizacji płatności, to oprócz przesunięcia daty rozliczenia ma możliwość zamknięcia nierozliczonej transakcji poprzez zawarcie transakcji odwrotnej. W efekcie ma możliwość otrzymania różnicy pomiędzy kursem zawartej transakcji, a obecną ceną rynkową bez wpłaty pełnej kwoty wynikającej z rozliczenia transakcji z TMS Brokers. Zawarte wcześniej transakcje ulegają wówczas zamknięciu, a ewentualny zysk z tytułu rozliczenia netto zostanie przelany przez TMS Brokers na wskazany rachunek klienta jeszcze tego samego dnia. Możliwe jest to m.in. dzięki najbardziej zautomatyzowanej platformie walutowej na rynku, która jest w pełni dopasowana do potrzeb najbardziej wymagających klientów. Platforma daje dodatkowe możliwości dzięki integracji serwisów przy użyciu interfejsów (tzw. API), które umożliwiają TMS Brokers błyskawiczną komunikację pomiędzy naszymi serwisami a bankiem. Takie rozwiązanie znacznie przyspiesza rozliczenia transakcji oraz umożliwia wprowadzanie kolejnych rozwiązań poprawiających jakość świadczonych dla klientów usług. TMS Brokers będzie rozwijał usługi związane z wykorzystaniem API, aby TMS Kantor Premium ostatecznie stał się istotną częścią polskiego systemu open banking i znaczącym graczem na polskim rynku wymiany walut – tłumaczy Stosio.
Dlaczego to takie wygodne?
Dlatego, że zysk idzie w parze z indywidualnymi potrzebami klienta. Kodeks cywilny mówi o tym, że jeśli w umowie ustalono wartość świadczenia w walucie obcej, ale nie poczyniono uzgodnień co do waluty, w jakiej zapłata powinna nastąpić, to dłużnik będzie miał prawo wyboru waluty, np. polskiego złotego.
Strony mogą w umowie wskazać, dowolny kurs jaki będzie obowiązywał przy dokonywaniu przeliczenia. Jeśli strony tego w umowie nie uregulują, zastosowanie znajdzie reguła ogólna. Stanowi ona, że wartość waluty obcej określa się według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia wymagalności roszczenia.
Komentarze
Komentarze: 0
Zaloguj się, aby dodać komentarz.